Srazy

Lázeňský trojúhelník s MX-5 (2003)

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Do oblasti tzv. Lázeňského trojúhelníku se vydal roku 2003 klub majitelů japonského roadsteru MAZDA MX-5. Kdo měl štěstí zavítat na některý z velkých srazů těchto malých hraček ví, jaké pozdvižení způsobí průjezd městy a obcemi. Těžko si však dokážeme představit, jak danou podívanou vnímali Češi na počátku 21. století – v dobách, kdy se internet pomalým tempem rozšiřoval do našich domácností a málokdo věděl, co nějaká MX-5 je. Zájem okolních pozorovatelů ve Františkových lázních ilustruje fotografie č. 1.

Mazdu MX-5 proslavily v našich končinách především počítačové hry. Na herní konzoli Playstation MX-5 zviditelnila série Gran Turismo, mezi fanoušky tuningu se proslavila zejména díky titulu Need for Speed Underground 1 a 2. V čase, kdy se konal lázeňský sraz (19. – 21. 9. 2003) však nebyl ani první Underground na světě.

Méně radarů, shovívavější policie, řidší provoz na cestách a krásné počasí. To byly časy, pro automobilové nadšence jako stvořené!

Více vzpomínek s MX-5 naleznete v naší sekci EXTRA.

Zdroj: soukromý archiv pana Otamíra Švaňka. Děkuji za sdílení a důvěru.