Z cest (90. léta)

Vymřelý model Alfy (1999)

Kdybych měl zmínit značku, která i v současnosti dělá krásná auta, jednoznačně bych uvedl Alfu Romeo. Jsem přesvědčen o tom, že Alfa dělá krásná auta v každé dekádě. Vzpomeňme například na zástupce z 0. let – Breru a 159. Design 159 byl výrazný už v době uvedení na trh a dnes jej můžeme považovat za solidní klasiku. Ale vraťme se zpátky do devadesátek…

V roce 1992 uvedla Alfa Romeo na trh – dnes již na našich cestách absolutně nevídaný – model 155, jenž se pyšnil širokou nabídkou agregátů. Nechyběl ani šestiválec.

Stopětapadesátka byla velmi úspěšná i v motorsportu. Homologovaný supertouring GTA a V6 TI zazářili v závodech DTM. V roce 1996 skončila třetí v závodech DTM (ITC), v roce ’97 vyhrála španělský šampionát s Fabriziem Giovanardim za volantem.

Krásný italský sedan zavítal i do mnoha českých garáží. Mnoho motoristů oslovila 155 díky seriálu Komisař Rex, kde jej užíval hlavní vyšetřovatel Richard Moser (hraný Tobiasem Morettim), jako služební vůz.

Vůz na fotografii byl zaznamenán v Kopřivnici roku 1999. Dvoulitrová 155 šla do provozu v lednu 1995 a t. č. byla též registrovaná v okresu Vsetín.

Zdroj fotografie: soukromý archiv pana Radima Sochy. Děkuji za sdílení a důvěru.