Z cest (90. léta)

Alkohol za volant nepatří! (1999)

Dnes máme další a bohužel snad poslední horký letní den. Vyrazíte večer autem ven, posedět na zahrádku restaurace? Pak nezapomeňte, že alkohol za volant nepatří. Věděli jste, že už v devadesátkách na tuto problematiku existovalo řešení?

Řešení alkoholu za volantem

Od roku 1993 nebylo nutné nechávat své auto zaparkované před nočním podnikem, poněvadž firma BENAS zajišťovala službu odvozu vás i vašeho auta na určené místo. Stačilo jen vytočit magické telefonní číslo 0602/318494 a vůz byl již na cestě.

Společnost operovala v Praze, Brně a jejich okolí od pondělí do pátku od 16. odpolední do 6. hodiny ranní, soboty a neděle nepřetržitě. V Praze byla běžná čekací doba na vůz 30 minut od telefonického objednání.

BENAS měl schopné a proškolené řidiče, roku 1999 se pyšnili faktem, že jejich řidiči neměli žádnou nehodu. Vše bylo podepřeno speciální pojistkou, jež byla firmou sjednána (pro strýčka Příhodu).

Mimo automobily dokázali pracovníci firmy odvézt i náklaďák, traktor nebo autobus, výjimkou byly motocykly. Pracovníci vzpomínali, že jednou vezli i tahač s návěsem.

Jak bývá zvykem, při službě na objednání, se nevyhnete i různým „šprýmům“ v podobě objednávky na místo, kde nikdo nečeká. Problémem občas byli i zákazníci, kteří v autě usnuli, či neměli peníze.

Cena služby činila roku 1999 20 Kč / 1 km. Nástupní sazba a přistavení se neúčtovalo.

Ačkoli firma šla do likvidace v roce 2008 a definitivně zanikla o 12 let později, jejich služby v současnosti pokrývají jiné společnosti a to jak v Praze, tak v Brně.

Zdroj fotografie a informací: Svět motorů 9/99.